Kommunestyret ber om at prosessen rundt vinterbeite for fosenreinen avsluttes

Os kommunestyre avga torsdag 22. 10  sin uttalelse til konsekvensutredninga for Håmmålsfjellet-Sålåkinna som vinterbeite for Fosen reinbeitedistrikt.  Et enstemmig kommunestyre ber om at departementet avslutter hele prosessen. 

Her kan du se og høre debatten i Os kommunestyre

Kommunestyrets enstemmige vedtak

Konsekvensutredningen viser store negative konsekvenser for flere fagområder, herunder villrein, tilgrensende reindrift, jordbruk, friluftsliv og naturmangfold. De skadereduserende tiltakene medfører også negative konsekvenser for en rekke fagområder. Andre alternativer enn Håmmålsfjellet-Sålekinna er ikke utredet godt nok. Grunnlaget er dermed utilstrekkelig for å gå videre. 

Hvis staten likevel, og til tross for de negative konsekvensene som er avdekket, velger å gå videre med tiltaket, stiller kommunen  samme krav som vi gjorde til  høring  til mandatet for konsekvensutredningen: 

1. Dagens konflikt mellom tilgrensende reindrift og jordbruk må løses. 

2. Kommunal planprosess. En videreføring må skje gjennom en ordinær kommunal planprosess etter plan- og bygningsloven, med kommunen som planmyndighet. 

3. Ny konsekvensutredning. Det må lages en egen konsekvensutredning etter plan- og bygningsloven, og den foreliggende utredningen vil ikke være tilstrekkelig.

4. Full kostnadsdekning. Staten må dekke alle kommunens kostnader med planarbeid, utredninger og saksbehandling. 

5. Kartlegging av eiendoms- og rettighetsforhold før en planprosess kan starte. 

6. Avklaring av andre rettsgrunnlag. Staten må redegjøre for hvilket rettslig grunnlag hvert av trinnene i prosessen skal gjennomføres på bakgrunn av. 

Kommunen ber om at  det   besvares skriftlig  på våre vilkår før regjeringen treffer sin beslutning.